O solných jeskyních

Solná jeskyně je relaxačně ozdravné zařízení nahrazující lidem pobyt u moře, sloužící k jejich relaxaci, regeneraci a jako doplňková léčba různých onemocnění. Základní myšlenkou vzniku solných jeskyní je „přenést“ a využít prostředí, které je lidskému organismu prospěšné. Toto prostředí napodobující přímořské mikroklima je zvláště bohaté na minerály a stopové prvky tolik potřebné pro posílení zdraví organismu. Vynikající léčivé účinky soli známe již po staletí a myšlenka léčení využitím solných jeskyní je známa již odpradávna.

Za tímto účelem byly využívány na začátku solné doly. Ve světě takové zařízení vzniklo již ve 30. letech 19. století v nejznámějším solném dole Vielička v Polsku. Od roku 1958 se v tomto dole léčí astma, choroby hrdla, dýchacích cest a alergie.V současnosti se k tomuto zdroji zdraví opět vracíme – za pomoci nových technologií se dají jeskyně realizovat i na povrchu země ve vhodných prostorách. V praxi rozlišujeme více typů solných jeskyní – vybudované z kamenné soli, z mořské soli nebo z kombinace různých druhů solí v určitých poměrech. Mořská sůl je získávána z Mrtvého, Černého a Baltského moře a je zpracována technologicky náročným způsobem, tj. lisováním a ohřevem bez použití jakéhokoliv pojiva. Sůl z Mrtvého moře obsahuje mimo chloridu sodného až 55% minerálů, naproti tomu kamenná sůl ( zejména sůl Himalayská ) jen 3%.

To vše v kombinaci se stálou teplotou 19-23°C a optimální vlhkostí 50-70% má příznivé účinky na náš organismus. Sůl je jedním z velmi důležitých prvků. V krvi člověka se nachází přibližně 0,9% chloridu sodného a chemické složení mořské vody, co se obsahu soli týká, je podobné složení plazmy lidské krve. Slaná voda je také přirozeným prostředím, ve kterém se vyvíjí lidský plod. V solné jeskyni vzniká koncentrace soli ve vzduchu, který člověk dýchá. Za pomoci ventilačního systému, vytápění a klimatizace je vytvořeno výjimečné mikroklima, které se vyznačuje bakteriální čistotou a vzduchem obohaceným o léčivé minerály a stopové prvky obsažené v soli. Prostředí solné jeskyně je hypoalergické, bakterií prosté a je tak blízké sterilnímu prostředí operačního sálu.