Zdravotní účinky

Odborné lékařské posudky přirovnávají opakovaný pobyt v solné jeskyni k pobytu u moře a srovnávají jejich blahodárné účinky. Shodují se, že pobyt v solné jeskyni působí jak pro prevenci tak léčbu, regeneraci a mírnění projevů řady nemocí. V první řadě se to týká onemocnění dýchacích cest, chronického zánětu nosních dutin, krku, hrtanu, astma a obecně vleklých zánětů dýchacích cest. Ústup potíží byl popsán u řady kožních chorob a alergií různého původu.

Sůl z Mrtvého moře je vyhlášená svým účinkem na lupénku. Příznivé účinky má haloterapie na nemoci srdce a oběhového systému, při vysokém krevním tlaku či poinfarktových stavech. Přítomný jód podpoří sníženou činnost štítné žlázy.

V neposlední řadě je relaxace v unikátním ionizovaném solném prostředí s decentním osvětlením a zvuky přírody oázou pro klienty, vystavené při práci všem formám stresu, přetažení, chronické únavy a neuróz. Pobyt v solné jeskyni je výborným doplňkem mnoha léčebných a preventivních postupů. Může vrátit duševní i fyzickou sílu a pohodu po vypjatém pracovním dni a upevnit zdraví a vitalitu ve chvílích volna. Účinky jsou samozřejmě individuální a většinou jsou pociťovány po 10 až 15 po sobě následujících relaxačních pobytech v solné jeskyni. Odborníci doporučují tyto pobyty absolvovat během 3 až 4 týdnů.

Solno-jodová jeskyně pomáhá léčit

 • Onemocnění horních a dolních cest dýchacích – astma, dušnost, těžké vykašlávání mukozních hlenů, kuřácký kašel, záchvaty suchého kašle, šelesty, onemocnění plic, záněty dutin, chronická bronchitida, bronchiektazie, chronická rýma, časté akutní poruchy dýchacího systému, respirační alergie u dětí i dospělých ( terapie podporuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest, pomáhá rozpouštět hleny, ulehčuje vykašlávání )
 • Kožní onemocnění – kožní alergie, záněty kůže, lupénka, ekzémy, dermatitidy u dospělých i dětí, celulitida ( mikrofilm soli usazený na kůži zvyšuje její prokrvení, hydrataci a zvláčňuje ji, tím se obnovuje její přirozená pružnost, odolnost a obranyschopnost, zlepšuje se také schopnost pokožky vylučovat toxiny )
 • Onemocnění srdce a cév – vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční včetně stavu po infarktu myokardu, doléčení po mozkové příhodě, periferní oběhové poruchy a poruchy krevního oběhu
 • Snížená funkce štítné žlázy – hypothyreóza
 • Choroby zažívacího traktu – vředová choroba žaludku a dvanácterníku, Crohnova choroba, nespecifický zápal tlustého střeva
 • Poruchy imunity u dětí i dospělých, snížená imunita
 • Poruchy metabolismu, systémové poruchy
 • Poruchy nervového systému – neuróza, deprese, stres, stavy únavy, vyčerpání, přepracovanosti, stavy úzkosti, chronický únavový syndrom
 • Cystická fibróza
 • Nachlazení a chřipka, angína
 • Alergie na průmyslové škodliviny a škodliviny v domácnosti
 • Revmatismus
 • Je však nutné v některých ojedinělých případech konzultovat návštěvu solné jeskyně s lékařem.
  Jedná se zejména o tato onemocnění: hyperfunkce štítné žlázy, nádorová onemocnění, klaustrofobie, akutní zánětlivé stavy a tuberkulóza.
  Terapie v solné jeskyni není však určena pouze osobám s určitými onemocněními, ale je doporučována i sportovcům, jako doplněk regeneračního cyklu. Velmi vhodná je i pro malé děti, které jsou vystavovány negativním vlivům okolního prostředí stejně jako dospělí jedinci. Pobyt v solné jeskyni pozitivně působí na široké spektrum zdravotních problémů. Léčebné kúry tedy s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů.