Minerály a prvky v jeskyni

Solné jeskyně jsou jednou z originálních metod ve využití léčivé síly mořské soli s výrazně preventivními, léčebnými, regeneračními a relaxačními účinky. Vyznačují se svou vysokou bakteriologickou čistotou, silně mikro a makro elementy nasyceným záporně ionizovaným vzduchem, dostatečnou vlhkostí a optimální teplotou. Působením teploty a světla vzniká záporná ionizace vzduchu v jeskyni, která je v dnešním přeelektrizovaném světě pro naši nervovou soustavu velice potřebná.

Zlepšuje transport kyslíku v buňkách, zlepšuje prokrvení, zvyšuje pocit pohody a zvyšuje obranyschopnost organismu. Kromě pro člověka velmi důležité záporné ionizace je vzduch v jeskyni „přesycený“ sloučeninami jódu, brómu, draslíku, hořčíku, vápníku, železa, selenu a dalšími, které jsou nepostradatelnými složkami pro správnou činnost lidského organismu. Bylo prokázáno, že tyto prvky se v jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Tyto vlastnosti jeskyně příznivě působí na zdraví, obranyschopnost a duševní rozpoložení člověka.

 

  • Jód – je zcela nezbytný pro štítnou žlázu k tvorbě hormonu řídícího látkovou přeměnu. Kontroluje psychický a fyzický rozvoj, reguluje cirkulaci krve a snižuje krevní tlak. Jód je nezbytný pro správný vývoj plodu a dítěte v raných obdobích života.

 

  • Brom – reguluje nervový systém a snižuje krevní tlak. Pomáhá hojit kožní nemoci včetně lupénky.

 

 

  • Vápník – má protialergické účinky, posiluje obranyschopnost organismu, zpevňuje kosti, zvyšuje srážlivost krve a snižuje krevní tlak.

 

 

  • Hořčík – pomáhá v prevenci mnoha chronických nemocí. Pomáhá srdci v prevenci srdečních nemocí a arytmií, zmírňuje příznaky chronické únavy a fibromyalgie. Hořčík dále snižuje krevní tlak, může zmírňovat astmatické záchvaty. Upravuje menstruační potíže a pomáhá v prevenci komplikací cukrovky. Hořčík zpomaluje stárnutí a regeneruje organismus.

 

 

  • Sodík – udržuje hladinu kyselého a zásaditého prostředí v těle a napomáhá při energetickém metabolismu buněk. Hlavní funkcí sodíku je udržování stálého osmotického tlaku v těle, udržování vodní rovnováhy, a homeostázy krve.

 

 

  • Draslík – pomáhá snižovat krevní tlak, prokrvuje kůži a pomáhá vylučovat toxické látky z těla. Draslík může dále pomáhat v prevenci vysokého krevního tlaku a mozkových i srdečních příhod.

 

 

  • Železo – léčí chudokrevnost, je zvláště potřebné v těhotenství, u žen se silným menstruačním krvácením nebo při jiných stavech stanovených lékařem. Železo zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu ( červených krvinek ) a snižuje riziko infekce.

 

 

  • Selen – společně s vitaminem E pomáhá v prevenci rakoviny a srdečních onemocnění. Chrání proti kataraktě (šedému zákalu) a degeneraci žluté skvrny. Selen je účinný v boji proti virovým infekcím, zmírňuje průběh oparu a pásového oparu. Selen pomáhá zmírňovat příznaky lupusu a zpomaluje stárnutí organismu.

 

 

  • Zinek – pomáhá v prevenci nachlazení, chřipky a jiných infekcích. Pomáhá v léčení mnoha chronických onemocnění, od revmatické artritidy a snížené činnosti štítné žlázy až po chronickou únavu a osteoporózu. Zinek dále zklidňuje kožní problémy a trávicí obtíže. Může zlepšovat plodnost, udržovat zdravé vlasy a zmírňovat hučení v uších.